Ağlamanın Sağlığımız İçin Önemi


Ağlama oranı olarak, Kıbrıs ve Türkiye’deki kadınlar ayda yaklaşık 3.5 kez ağlarken, erkekler verilere göre ayda yaklaşık 1.9 kez gözyaşı döktüler. Ancak, toplum sıklıkla ağlamayı zayıflık belirtisi olarak görür. Fakat ağlamaya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, gözyaşlarınızı geri çekmeyin. Gerçekten de düşündüğümüzden daha fazla sağlığa yararı var.

Bu Gatsavida haberi, ağlamanın sağlığa bazı yararlarına ışık tutacak.

Bir çalışma ağlamanın stresli zamanlarda rahatlamanıza yardımcı olabileceğini saptadı. Ağlamanın sonuçları hemen alınmaz ve vücudun gevşemesi birkaç dakika alır.
Araştırmacılara göre, ağlamak parasempatik sinir sistemini (PNS) aktive eder. Aktive edildiğinde de, PNS’nin beyinde sakinleştirici bir etkisi olur.

– Ağlama: Kan basıncı

Yüksek tansiyon, felç, kalp krizi, kalp yetmezliği, demans ve hatta böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. İyi haber şu ki, birkaç araştırma, ağlamanın sadece kan basıncını düşürmekle kalmadığını, kontrol altında da tutuğunu söylüyor.

– Toksinlerin birikimi

Ağlarken gözlerimizden akan gözyaşları, toz gibi şeyleri gözlerden temizler. Ayrıca ağladığımızda, gözyaşlarımız vücutta stres nedeniyle biriken toksinleri atar. Toksinlerin bu şekilde uzaklaşması, vücuttaki kortizol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olarak daha hafif bir ruh halini birlikte getirir. Bu nedenle, ağlamadan sonra ağırlığımızın kalktığını hissetmemiz şaşırtıcı olmaz.

– Ağlama: Ruh hali

Davranışlarınızın neden agresif hale geldiğini merak ediyorsanız, son zamanlarda endişeli ve sinirlenmeye devam ediyorsanız, kesin bir cevap olamayacağını bilmelisiniz. Çeşitli nedenlerden dolayı ruh hali değişimleri olabilir. Bu nedenlerden biri, vücutta manganez birikimidir.
Ağladığımızda, fazla manganez gözyaşlarımızla birlikte vücuttan akar gider. Bu durum vücuttaki konsantrasyonunu azaltır ve sonuç olarak sakin ve odaklanmış hissetmenizi sağlar.

– Ağrı

Fiziksel bir acı çekerken gözyaşı genellikle istemsizce yayılır. Bu, vücudun ağrı hissini azaltma yöntemidir. Araştırmalar, yatıştırıcı olmanın yanı sıra duygusal gözyaşı dökmenin oksitosin ve endorfin salgıladığını da ortaya çıkardı. Bu durum insanların kendini iyi hissetmelerini sağlar ve ayrıca hem fiziksel hem de duygusal acıyı hafifletir.

Acı ve mutluluk yüzünden gözyaşlarının dökülebileceğini unutmayın. Sık sık ağlıyor musun? Daha sonra rahatlamış hissediyor musunuz? Yorumlarda bize bildirin.