fbpx

Ağzınızda Kötü Bir Tat Olmasının Nedenleri…


Ağzınızdaki kötü bir tat bazen zararsız, bazen ise ciddi bir durumun belirtisi olabilir. Acı, ekşi veya tatlı bir tat olup olmadığı arkasındaki nedenleri sayısız olabilir. Bu yüzden son günlerde neler  yediğinizi, nasıl hissettiğinizi gözden geçirmek ve hatta ailenizin tıbbi geçmişini araştırmak iyi bir fikirdir.

Gatsavida ekibi , ağzınızdaki kötü tattan sorumlu olabilecek bazı nedenler konusunda sizi yönlendirecek.

  • Bir mantar enfeksiyonu olabilir

Ayrıca ağızda pamukçuk ve beyaz noktalar oluşturarak, ağız etkileyen boğaz ve dilde enfeksiyona, doğal olarak ağzınıza oturan ve bağışıklık sisteminiz tarafından kontrol edilen Candida Albicans adlı bir bakteri neden olur. Bununla beraber bağışıklık sisteminiz zayıflarsa, bakteri bir enfeksiyona neden olarak hızla üreyebilir. Boğazınızdaki beyaz kısımlardan başka, bir başka belirtisi ağzınızdaki tuhaf bir tattır .

  • Hamile olabilirsiniz

Bulantı ve halsizlik dışında, hamile kadınların çoğu ağızlarında metalik bir tatdan şikayet ediyor. Bu, durum yeni bir hayat yaratırken vücudunuzun yaşadığı hormonal değişiklikler nedeniyle olur. Hormonlar koku alma ve tat alma duyunuzu etkileyebilir. Ancak endişelenmeyin, bu genellikle hamileliğin üçüncü üç aylık dönemde biter.

  • Daha fazla çinkoya ihtiyacınız olabilir

Vücudunuz yeterli miktarda çinko almıyorsa veya çinko noksanlığınız varsa, ağzınızda tuhaf bir lezzet hissedebilirsiniz ve bilim adamları hala daha nedenini anlamaya çalışıyor. Bu anlamda yapılan çalışmalardan sonra, çinkonun lezzet tomurcuklarını kontrol eden bir protein türü olan gustin seviyesini yükselttiğine inandılar.

  • Grip veya normal soğuk algınlığı nedeniyle olabilir

Eğer acılık ,grip veya soğuk eşliğinde dil üzerindeki tat, bu tamamen normaldir. Her ikisi de ortak enfeksiyonlar. Bilim adamları, bunları yapmak bağışıklık sistem uyarı ve hazır protein üretimi ile onları defetmek için bu devam ederken, ağzınızda acı bir tat bırakabilir. Ayrıca, enfeksiyon burnunuzda veya boğazınızda ise, gribe neden olan bakterilerden dolayı garip bir tat hissediyor olabilirsiniz.

  • Ağzında Kötü Bir Tat Olması: Diyabet olabilir

Vücudunuz kanınızdaki  şekeri düzenlemekte zorlanıyorsa, ağzınızda garip bir tat hissedebilirsiniz. Araştırmalar, diyabet hastasıysanız bu durumu yaşamanın sebebinin bu olduğunu gösteriyor. Diğer bir sebep ise, bazen şeker hastalığının vücüda aldığınız çinko miktarını düşürebilmesi ve ağzınızda acı bir tat hissetmenizi sağlayabilmesidir.

  • Birkaç gün önce yediğiniz çam fıstığı olabilir

Bilim adamları hala anlamaya çalışıyor “çam fıstığı sendromu” bazı insanlar çam fıstığı yedikten sonra birkaç gün acı tad almaya başlar. Bu durum birkaç hafta kadar sürebilir ve aldığınız her öğünde veya içeceğinizde güçlenir. Onları yerken garip bir lezzet hissetebilirsiniz, ancak bu sendromu alamayacağınız anlamına gelmez. Endişelenecek bir şey yok, çünkü ondan başka, başka yan etkisi yok.

  • Ağzında Kötü Bir Tat Olması: Stres seviyeniz çok yüksek olabilir

Anksiyete, xerostomia veya kuru ağız olarak bilinen şeye neden olabilir. Bu, tam olarak, ağız kuruluğundaki düşük tükürük salgısının neden olduğu kuruluk etkisi anlamına gelir. Tükürük bizim başından itibaren sağlığında önemli bir rol oynar sindirim için  ağızda kötü bakterilerle mücadele eder. Böylece, gerekli miktarlarda üretmezseniz, garip bir tat yaşarsınız. Endişeli, olduğunuzda, o garip tadı için açıklama daha az tükürük üretme eğilimindedir.

  • Ağzında Kötü Bir Tat Olması: Aldığınız ilaçtan dolayı olabilir

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, ağzınızda acı, tatlı, tuzlu veya ekşi bir tat almış olabilirsiniz. Bununla birlikte,  çalışmaların açıkladığı gibi bu antibiyotikler, antienflamatuarlar ve hipertansiyon ve alerjileri tedavi etmek için kullanılan reçetesiz satılan reçeteli veya reçetesiz satılan birçok ilacın yan etkisidir. Bazı multivitaminler bile bu etkiye sahip olabilir.

  • Ağız hijyeninizin iyileştirilmesi gerekebilir

Ağzınız iyi ve kötü birçok bakteriye ev sahipliği yapar. Dişlerinizi fırçalayarak ve diş ipi kullanarak uygun ağız hijyenine sahip değilseniz, zararlı bakterilerin çoğalmasına izin verirsiniz , bu da şüpheli bir tada yol açar. Garip bir tada ek olarak, dişlerinizi ve diş etlerinizle ilgili sorunlarınız olabilir. Bu da sadece işleri daha fazla kötüleştirir.

En az 6 ayda bir dişçiye gitmek ve doktorunuzun önerilerini takip etmek her zaman iyi bir fikirdir. Hiç ağzınızda tuhaf, açıklanamayan bir tat yaşadınız mı? Uzaklaştırmak için ne yaptın? Tavsiyenizi yorum bölümünde bırakın!


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.