ÇİN’İN GELİŞTİRDİĞİ “YAPAY GÜNEŞ” FIRLATILMAYA HAZIR


Çinli bilim insanlarının temiz füzyon enerjisi sağlamak için geliştirdiği yapay güneş, hükümet onayı alırsa önümüzdeki on yıl içinde fırlatılacak.

Çinli bilim insanlarına göre, füzyon test reaktörü (CFETR) oluşturma konusundaki tüm çalışmalar tamamlandı. Her şey planlandığı gibi giderse, dünya önümüzdeki on yılda yapay bir güneş görebilir.

Hükümet onayı bekleniyor

Proje, kontrollü termonükleer füzyon alanındaki en son gelişmelere dayanıyor ve şu anda tamamen hazır. Önümüzde uzun bir test, deneme yanılmaaşaması var, ancak Çinli bilim insanları, hükümet onayı alırlarsa önümüzdeki 10 yıl içinde yapay bir güneş fırlatma konusunda iyimserler. CFETR, işletmeler ve halk için büyük miktarda elektriküretmeyi hedefliyor, ancak teknolojinin ticari kullanımı hakkında konuşmak için henüz çok erken.

Proje, Çin Plazma Fiziği Enstitüsü‘nde uygulanıyor. CFETR’nin ısıtma ve plazma muhafaza kayıplarını hesaba katarak 200 MW elektriküretebilmesi bekleniyor. Hükümet onayı ve diğer zorluklar gündemde, ancak başarılı olursa, tesis dünyada temiz füzyon enerjisi sağlayabilen ilk tesis olacak.