Çocukları Gıdıklamak Zararlı mı?


Gıdıklamak çocuklar için zararlı olabilir. Bir çalışma, katılımcıların sadece % 32’sinin gıdıklanmaktan zevk aldığını,% 32’sinin tarafsız tepkiler verdiğini ve % 36’sının memnun olmadığını belirtti. Kimi zaman çocuklar olarak gıdıklandık, bu yüzden normal olduğunu varsayıyoruz.

Bu konuda çeşitli araştırmalar yapan Gatsavida ekibi, neden gıdıklamayı geçip eğlenmek için başka bir yol bulmanız gerektiğini açıklamak istiyor. Belki bir şakayı paylaşmak veya birlikte oynamak daha iyi bir fikirdir.

Bir çocuk sırf güldüğü için, gıdıklanmaktan zevk aldığı anlamına gelmez.

Çocuklar, gıdıklanırken nefret etseler bile gülmeyi durduramazlar. Bu kahkaha, anne ve babalara çocuğun eğlendiği hissini verir. Yapılan bir çalışmada, bilim insanları gıdıklamanın komik bir şakaya gülerken yarattığı mutlu duyguları yaratmadığını buldular. Gıdıklama sadece bir kişinin gülüyor olduğu dışa dönük bir yanılsama yaratır.

Gıdıklanan kişi kendini kaybediyor . Kontrol kazanma mücadelesi çocuklar için küçük düşürücü olabilir ve ömür boyu hoş olmayan anılar bırakabilir. Yetişkinler çocukları gıdıklarsa, çoğunlukla eğlenmek isterler, ama bu sonucun güzel olacağı anlamına gelmez.

Bir evrimsel biyoloji profesörüne göre, gıdıklama çok iyi bir baskınlık olabilir ve bunu izleyen gülmek boyun eyiciliği göstermenin evrimsel bir yoludur.

Gıdıklama, insanlara uzun süre işkence yapmak için kullanılan bir yoldu.

Gıdıklama uzun zamanlar bir işkence yöntemi olarak kullanıldı. Gıdıklama hiçbir iz bırakmaz ve kurban kolayca ve hızlı nispeten geri verebilir olarak asaletini işkence biçimiydi.

Çocuklar size durmanızı söyleyemeyebilir.

Gıdıklama, kontrol edilemeyen kahkahalara neden olabilir. Bu kahkahalar, gıdıklanan kişinin artık düzgün bir şekilde nefes alamayacağı ve zor durumda olduklarını söyleyemeyecekleri bir noktaya ulaşabilir. Eğlenceli olsun diye başlayan bir şey ciddi tıbbi komplikasyonlara neden olabilir.

Gıdıklama ömür boyu güven sorunlarına yol açabilir.

Birinin isteğine karşı gıdıklamak aslında “büyük zihinsel acıya” neden olur. Bazen bu acı bir ömür boyu kalabilir.

Bir ebeveynlik uzmanı, çocukluk döneminde gıdıklama tecrübesinin yetişkinlerde bile duygusal zorlukların ortak bir nedeni olduğunu ve yetişkinleri yıllarca dinlerken uzun zaman boyunca çocuklarının hayatlarının duygusal zorluklarından bahsettiğinde, gıdıklama tekrar tekrar ortaya incinmiş bir deneyim olarak ortaya çıktığını söyledi. Etkilenenler, diğerlerine yakın olduklarında rahatlayamazlar, güvenilen bir ortağa yakın uyurken bile güvensiz hissederler ve kendileriyle ve sevdikleri biri arasında rahat bir dokunuştan fazlası olduğu zaman, içlerinde nöbetçi olurlar.

Bebeğinize “Seni seviyorum” demenin daha iyi yolları var.

Gıdıklama yolundan kaçınmak daha iyidir ama herhangi bir nedenden dolayı çocuğunuzu gıdıklamak istiyorsanız, izin almanız önerilir. Ebeveynler her zaman çocuğa dokunmadan veya vücutlarını etkileyen kararlar vermeden önce sormalıdırlar. Çocuklarla eğlenmenin ve bağ kurmanın diğer yolları nelerdir? Basit bir Google araması size birçok cevap verecektir.

Gıdıklama hakkında ne düşünüyorsunuz? Çocukken eğlendin mi? Aşağıdaki yorum bölümünde sohbet edelim. Eğer analizimizi beğendiyseniz, diğer ebeveynlerle de paylaşın.