fbpx

HP Milletvekili Adayı Çırakoğlu: Oyunuzu kullanın ülkeyi başıboş bırakmayın


Zirve Kıbrıs’ta bugün ‘Gündemin Zirvesi’nde Bâlâ Kayadelen’in konuğu Halkın Partisi (HP) Milletvekili Adayı Özgül Uçkaç Çırakoğlu’ydu. Çırakoğlu, Kayadelenin ekonomiye, siyasete ve gündeme dair sorularını yanıtlayarak çarpıcı açıklamalarda bulundu. 

“Kötü gidişata ‘DUR’ demek için aday oldum” 

İyi yönetilen ve çözüm üreten, yasa geçirebilen, halkın alım gücünü artıracak bir hükümete ihtiyacımız var ve ben bir işveren olarak duyarsız kalamadım ve artık bu kötü gidişata “DUR” demek için aday oldum. Benim siyasete girmemde diğer bir sebep de çocuklarımızın ve gençlerimizin bu ülkede gelecek kaygısı olmadan ülkemizde kalıp çalışmalarıdır 

“En çok kadın milletvekili ve adayı HP’de vardır” 

Kadın ekonomik özgürlüğünü kazandıktan sonra, kadınların daha çok siyasete eğilimi başladı. Biz HP olarak en çok kadın milletvekili ve adayı olan partiyiz. Biz parti içerisinde kadın erkek ayrımı yapmıyoruz ve kadın kotasını da kendilğinden aşmış durumdayız aslında… 

“Asgari ücretin belirlenmesi çok hassas bir dengedir” 

Asgari ücretin azlığı ve çokluğu konusunda herkesin haklı olması imkansızdır. Bir iş veren olarak şunu söyleyebilirim ki, şu anda işverenlerin yaptığı teklif mantıklıdır. Gönül isterdi ki, çok daha fazla ücret verebilelim çalışanlara fakat, işverenlerin çıkmaza girmesi işçi çıkarmalarına neden olacak bu da işsizliği körükleyecek. O yüzden asgari ücret belirlenirken çok hassas dengeler göz önüne alınmalıdır.  

“Vergi reformu yapılmalıdır” 

Vergi toplanma konusunda büyük dengesizlikler var. En güçlü firmaların bile komik derecede vergi verdiklerini görmekteyiz. Her zaman zarar gösteren büyük firmalar var. Bunların denetlenmesi ve vergi reformuna gidilmesi gerekir. Böylece devletin gelirleri de artmış olacaktır. 

“Güney’den geçişler kolaylaştırılmalıdır” 

Ekonomiyi hareketlendirmenin diğer bir yolu da ülkeye döviz girişinin artırılmasıdır. Mesela, Güney’den gelen insanların kapılarda beklemeden rahatça geçişlerini sağlamak gerekir. Bunun da yapılabilmesi için sınır kapılarında istihdam yapılarak para girişini hızlandırabiliriz. 

“Halk HP’ye güvenmektedir” 

Halkın Partisi (HP) yeni doğmuş bir çocuk gibi saf ve temiz bir partidir. Çok yetenekli ve donanımlı insanlarımız var. Biz pandemi döneminde çok kısa bir süre koalisyonda kaldık ve bu kısa sürede neler yapabileceğimizi halkımız gördü. Bu sebeple güven duyulan bir parti olduğumuzu düşünüyorum. 

“Oyunuzu kullanın ülkeyi başıboş bırakmayın” 

İnsanlarımız aslında durumun vahimiyetini tam anlamış değildir. Çünkü halkımız hala çok kişisel olarak oy kullanıyor. Kim çocuğunu işe almışsa veya almamışsa, işi olmuşsa veya olmamışsa ona göre oy veriyor. Halbuki ülkemizin top yekün dibe vurmaması için birşeyleri düzeltebilecek partilere oy vermelidir. 

Ben buradan vatandaşlarımıza seslenmek istiyorum. Herkes oyunu kullansın. Kime ve hangi partiye oy verecekse versin ama mutlaka sandığa gitsin. İleriyi görerek hareket etmeli ve böyle geldi böyle gider anlayışıyla değil sağ duyuyla ve mutlaka sandığa gidilmelidir. Son olarak da şunu söylemek isterim, ‘Oyunuzu kullanın ülkeyi başıboş bırakmayın’. 

Kaynak: Zirve Kıbrıs


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.