fbpx

Kalbi durdu drone’la kurtarıldı


İsveç’te, kalbi duran 71 yaşındaki bir adamın drone’la yollanan cihaz sayesinde kurtarıldığı açıklandı.

İsveç’in Trollhattan kentinde yaşayan adam, geçen ay evinin önünde kar kürerken fenalaştı. Yoldan aracıyla geçen bir doktor adamın durumunu fark ederek yardım ederken 112’den yardım istendi.

Nabzı atmayan hastaya kalp masajı yapan doktor o sırada başının üzerinde uçan drone’u fark etti, drone’da otomatik harici defibrilatör cihazı vardı. Kalbin normal dışı atımının tekrar normale dönmesi için kullanılan cihaz ulaşınca hastayı geri döndürmeyi başaran doktor o sırada gelen ambulansla da hastaneye kaldırılmasını sağladı.

BBC’ye konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen hasta, drone’un kısa sürede cihazı ulaştırmasının müthiş bir şey olduğunu, kar kürerken birden kötüleştiğini, başka bir şey anımsamadığını, olanları da eşinden öğrendiğini belirtti. 

12 KİŞİ KURTARILDI

Drone’u geliştiren şirket Everdrone ise cihazın ihbar geldikten üç dakika sonra ulaştırıldığını ve hastayı geri döndürme işleminin ambulans gitmeden başladığını açıkladı. İsveç’in en büyük tıp eğitimi veren kurumu olan Karolinska Enstitüsü, acil alarm sistemi ve Everdrone’un ortak çalışması ile ülkede kalbi duran 14 kişiden 12’sine cihazın vaktinde ulaştırıldığı belirtildi. (Kaynak: BBC)


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.