Kebap Yaparken Yapılan 8 Hata


Izgaranın veya şişin kalitesi, baharatı, et türü, vb. gibi bir çok faktörden etkilenir. Fakat yine de bunların çoğu kişisel zevklere bağlıdır. Bu yazıda, takip etmeniz gereken genel kurallardan bahsetmek istiyoruz, bu yüzden etinizi pişirirken yaptığınız hatalardan bahsedeceğiz…

 

8. Bir şiş üzerinde etin aşırı çok olması

Bir çok kişi eti çok sık şekilde sıralıyor böylece onların sıklığı kebap gibi görünür. Ancak her et parçasının düzgün bir şekilde dizildiğinden emin olmak için parçalar arasında yaklaşık 0.2 cm’lik bir boşluk bulunmalıdır. Eti çok sık sıralarsanız , parçaların birbirine değdiği yerler düzgün bir şekilde pişmez.

7. Farklı boyutlarda kesme

Açıkçası, farklı boyutlardaki parçalar farklı pişirme süreleri gerektirir. Ancak, bu kuralı her zaman unutanlar ve bir şiş üzerinde farklı boyutlarda parçalar koyanlar var. Izgaralık için kullanılan et yaklaşık 1 ila 1 ½ inç küpler halinde kesilmelidir. Eğer etler daha küçükse, etler çok kuru olacak ve eğer büyükse de, et düzgün bir şekilde pişmeyecektir. Düzgün bir şekilde kesilen et, bu sorundan kaçınmanıza ve et içerisindeki nemin korunmasına yardımcı olacaktır.

6. Şişlere sebze eklenmesi

Bu garip bir alışkanlıktır ve kökeni hala bir gizemdir. Sebzeler etten daha hızlı pişer ve sıcak bir şişeden hazır sebzelerin çıkarılması mümkün değildir, böylece kömürleşmiş sebzeler ve et tarafından emilecek hoş olmayan bir koku bırakır. Doğru olan sebzeleri ayrı şişlerde pişirmektir . Ayrıca, ateşin yoğun olmadığı zamanlarda etten sonra pişirilmesi önerilir.

5. İyi odun veya kömür yerine çürümüş odun kullanılması

Bazı insanlar bir çit, çürümüş dallardan ya da kömürler ve parçalar yerine ellerinde bulabilecekleri eski tahtaları kullanırlar. Ancak ahşabın kalitesi sadece yanma süresini değil, aynı zamanda etin tadını da etkiler. Kömürler düzgün şekilde yansın istiyorsanız, geniş yapraklı ağaçlardan benzer büyüklükteki kuru parçalar kullanın. Genellikle odun kömürü satın alırsanız, bir odun veya kağıdı ile yakın.

4. Kömürlerin üzerine su dökme

Her şeyden önce, kömürlerin üzerine su dökülürken ısıları azalacak ve gerekli ısıyı elde edebilmek için yukarıda belirtilen noktaları takip etmeliydik. İkincisi, eğer soğuk su ete değerse, etiniz kötü pişer. Ne yapmalısınız? Kömürler gereğinden daha güçlü yanıyorsa, şişleri oynatın veya bir kenara bırakın ve kömürleri bir tırmık veya çubukla karıştırın.

3. Açık ateşte pişirmek

Açık bir ateşte sosis pişirdiğimizde ve sonunda tamamen kömürleşmiş bir mangal deneyimini hatırlayabiliriz. Sorun şu ki, sosisler pişirilmeye ihtiyaç duymayan, yemeye hazır yiyecekler, sadece ısıtılmaları gerekiyor. Bu durumunda, açık ateşte pişirmeye çalışırsanız, etin dışarısı siyah olur, ama yine de içinde ham olacaktır.

2. Hazırlanmamış kömürlerde pişirme

Her zaman bu basit kuralı hatırlamanız gerekir. Düzgün ısıtılmış kömürler, içinden kırmızı sıcak bir çekirdeğin görülebileceği bir kül katmanı ile kaplanır . Ayrıca hafif metal zil sesi çıkarırlar. Yani, kömürler griye döndüğünde pişirme zamanı geldiğini gösterir.

1. Pişip pişmediğini kontrol etmek için eti kesmek

Etin düzgün pişip pişmediğini anlayamazsınız, en kalın parçayı kesebilirsiniz. Hiçbir parçayı şişte asla kesmeyin. Pişirme süresi ne tür et kullandığınıza bağlıdır. Yukarıda belirtilen tüm önerileri yerine getirdiğinizde, hazır olup olmadığını anlamak için etin dış görünüşü yeterli olacaktır.

Arkadaşlarınla Paylaş...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.