fbpx

Sağlık Bakanlığı’nda devir teslim töreni gerçekleşti


Sağlık Bakanlığı görevine atanan Dr Ali Pilli görevi Dt Ünal Üstel’den devraldı. Devir teslim töreninde konuşan Üstel, 22’nci olağan kurultayda başkan seçilen Faiz Sucuoğlu’nun hazırladığı kabinede değişikliğe gittiğine dikkat çekti.

Üstel, sağlık bakanı olarak 8 ay görev yaptığını belirterek, “Hedeflerimizin hepsine ulaştık. Basın toplantısı ile neleri yaptığımızı anlatacağız” dedi.

Ulaştığı hedeflerden bahseden Üstel, “5 binlerdeki test sayılarını artırdık. 20-25 bin test sayısına ulaştık. Antijen testleri de dahil ettik. Günde ortalama 20 bin test yapıldı. Devlet hastanesindeki DNA laboratuvarını büyüttük. Yeni PCR cihazları aldık ve PCR testi kapasitesi de arttı” diye konuştu.

Hasta ve temaslılar için otellerin karantina merkezi olduğunu ve devletin büyük paralar ödediğini anlatan Üstel, “Devleti büyük bir külfetten kurtarmak için ev karantinasına ve bileklikle takip sistemine geçtik. Önce çocuklu aileler ve kronik hastalardan başladık. Bileklik uygulamasıyla devlete kaynak da yarattık” ifadelerini kullandı.

Aşılamada koydukları yüzde 70 hedefini aştıklarını dile getiren Üstel, “Halkımızın yüzde 73’ü çift doz aşı yaptı. 3’ncü doza başladık ve sağlık çalışanlarında 4’ncü doza geçtik. Anavatandan 500 bin üzerinde aşı getirttik. Dünyada en çok kabul görülen aşılardan biri olan Biontech aşısını da Türkiye’den getirdik” dedi.

Göreve geldikten sonra Aşı ve PCR merkezlerini artırdıklarına dikkat çeken Üstel, “Özel sektör laboratuvarlarından katkı aldık ve test sayısını artırdık. Sağlık Ocaklarında da çalışmalar yaptık” şeklinde konuştu.

500 yataklı devlet hastanesi konusunda önemli gelişmeler yaşandığını anlatan Üstel, “Ülkeyi kapatmamak için Pandemi hastanesini geliştirdik. Yoğun bakımdaki yatak sayısını 24’ten 36ya çıkardık. Hastanedeki 100 yatağı 140’a çıkarmak için alt yapıyı tamamladık” ifadelerini kullandı.

Üstel, göreve atanan Pilli’ye çalışmalarında başarılar dileyerek talep gelmesi durumunda yardıma hazır olduğunu vurguladı.

Pilli: Seçimden sonra ne olacağı belli değildir

Görevi alan Pilli konuşmasında şöyle konuştu:

“Bu bir nöbet değişimidir. 2 aylık bir süredir. Seçimden sonra ne olacağı belli değildir. Makamlarda kimse kalıcı değildir. Geçmişimiz geleceğimizin teminatıdır. Hedefimiz sağlığı daha ileriye taşımaktır. Çalışanlarımız, halkımız ve basın mensuplarıyla bunu başaracağız”.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.