Suya Düşen Telefonu Kurtarmak İçin Neler Yapmalıyız?


Günümüzde fiyatları epey yüksek olan akıllı telefonlara sahip olmayan veya kullanmayan hemen hemen kimse yok. Fakat avuç dolusu para ödeyerek aldığımız telefonlar suya düşebilir ve bu durum canınızı sıkabilir. Bazı telefon üreticileri suya, toza dayanıklı telefonlar yapsalar da, günümüzde olan telefonların pek çoğunda bu özellik yoktur. Bu durum ise biz telefon kullanıcıları için ciddi bir problemdir.

Suyun içine düşen telefonu kurtarabilmek için yapılabilecek bazı işlemler vardır ancak havuzda, denizde veya benzeri suyla yakın olabileceğiniz yerlerde bu sorunu yaşamamak için öncelikle su geçirmeyen bir telefon kılıfı alarak telefonunuzu bu durumdan koruyabilirsiniz.

Suya Düşün Telefona Neler Yapmalısınız?

Suya düşen telefonunuzu mümkün olduğunca kısa sürede çıkarmalısınız. İlk önce yapılması gereken iyi yol budur. Telefonu sudan çıkardıktan sonra telefon hala açıksa hemen kapatılmalıdır. Bataryası çıkan bir telefon ise bataryayı da çıkarmalısınız. Eğer telefon işinden anlıyorsanız diğer parçaları da çıkarabilirsiniz. Ancak telefonunuz garantili ise garanti kapsamından çıkacağını unutmayınız. Bu işlemlerin arkasından telefon ve çıkarılan parçalarını kuru bir havlunun üstüne koyunuz. Daha sonra sökülen parçalarını elektrik süpürgesiyle vakumlayarak kurutma işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca başınıza bu olay gelmeden önce suya düşen telefonları kurtarma setlerinden alarak da kurtarma işlemi yapabilirsiniz. Eğer telefonu kurtarmak için yaptığınız tüm bu işlemler bir işe yaramadığı ise ve telefon hiç açılmıyorsa ya da telefon açılıyor ekranda, dokunmatikte, hoparlör ya da kamerasında problemler varsa telefon teknik servise başvurmanız gerekmektedir. Teknik serviste işe yaramaz ise yeni bir cihazın alma vakti geldi demektir.

Arkadaşlarınla Paylaş...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Print this page
Print

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.