fbpx

Tatar: Egemenliğimizden vazgeçmeyeceğiz, Kıbrıs Yunan olmayacak


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 28 Kasım 1948 mitinginin 73. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı.

Tatar mesajında, ‘Kıbrıs Yunan olmayacak’ diyerek Kıbrıs Türkünün egemenliğinden asla vazgeçmeyeceğini vurguladı.

Kıbrıs’ın 1878 yılında İngiltere’ye kiralanmasıyla birlikte, Rum-Yunan ikilisinin Enosis taleplerinin gündeme geldiğini,1931 Rum ayaklanması ve İkinci Dünya Savaşı sonrasında bu taleplerinin doruğa tırmanmasına karşı Kıbrıs Türk halkının da büyük bir mücadeleye atıldığını anımsatan Tatar, bu mücadelenin önemli dönüm noktalarından birinin de, Kıbrıs Türk halkının bir bütün olarak ayağa kalktığı ve Enosis taleplerine karşı 28 Kasım 1948 tarihinde Lefkoşa’da düzenlediği büyük miting olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, “bu mitingde konuşan, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi liderimiz Dr. Fazıl Küçük ile Kurucu Cumhurbaşkanımız Rauf Raif Denktaş, ‘Kıbrıs Türk halkının her ne pahasına olursa olsun Enosis’e razı olmayacağını’ belirtirken; mitinge katılan halkımız da, ‘Kıbrıs Yunan olamaz’ diye haykırmıştı. Bu miting, Kıbrıs Türk halkının direniş azmi ile kararlılığını gösterirken, bugün de aynı kararlılıkla mücadelemize devam etmekteyiz. Bu mitingin üzerinden 73 yıl geçmesine rağmen, mücadelemiz devam etmekte olup kan ve can pahasına elde ettiğimiz egemenliğimizden, özgürlüğümüzden ve devletimizden vazgeçmeyeceğimizi dünyaya haykırıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Mesajında, Anavatan Türkiye’nin garantörlüğü ile Türk askerinden vazgeçilmeyeceğini vurgulayan Tatar, 1974 öncesinin karanlık günlerine dönülmeyeceğini, Kıbrıs Türk halkının Rum’un azınlığı olmayacağını, kendi vatanında, kendi devletinin çatısı altında özgür, egemen ve korkusuzca yaşamaya devam edeceğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar sözlerini, “28 Kasım 1948 mitinginde halkımızın haykırdığı gibi,  yeniden haykırıyoruz; Kıbrıs Yunan olmayacak.” diyerek tamamladı.

Kaynak: CB/BRT


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.