fbpx

Zeki İnsanların Yaptığı 9 Şey


İnsanlar genellikle zeki olmanın doğuştan geldiğini düşünürler ama bu her zaman böyle değildir. Zeki olmak hem kalıtsal hem de edinilmiş özellik olabilir. Uzmanlara göre, etrafınızdaki çevre beyninizin becerilerini ve düşünce şeklinizi büyük ölçüde etkiler. Ne olursa olsun her durumda, tüm zeki insanların benzer davranış gösterdiği ve ortak pek çok şeyi olduğu görülmüştür.

Gatsavida ekibi olarak bizde araştırma yaptık ve zeki insanların yaptığı bazı şeyleri keşfettik.

  1. Zeki insanlar kendi işine bakarlar.

Başkalarını yargılamak ve dedikodu yapmak zeki insanların uzak durduğu şeylerdir. Sıradan konuşmalara düşkün değiller ve başkalarının hayatlarında olanlardan asla rahatsız olmazlar. Aslında, yakın tarihli bir çalışmaya göre , akıllı insanlar yalnız kaldıklarında en mutlu oluyorlar, böylece dikkatlerini dağıtmadan kendi işlerini yapabiliyorlar. Yalnız değiller, beyinleri nefes almak ve işlev görmek için biraz alana ihtiyaç duyuyor.

  1. Zeki insanlar çok şaka yaparlar ve iyi bir mizah anlayışları vardır.

Her küçük şeyi şakaya dönüştürebilen ve etrafındaki herkesi güldürebilen bir kişi dahi olmaktan başka bir şey değildir. Bilim insanlarına göre, günlük yaşamda mizah bulmak için inanılmaz yaratıcı beceriler gerekiyor ve zekâda yaratılan yaratıcılık fikri çok eskilere dayanıyor  .

Daha fazla ikna etmek istediğinizde, bazı örnekleri sizinle paylaşalım . Ünlü Amerikalı komedyen Conan O’Brien, IQ 160’a sahipken, normal insanlar genellikle 85-115 arasında puan alıyor. Lisa Kudrow’un oynadığı Sitcom Friends’tan Phoebe Buffay, IQ sınavında 154 puan aldı. Siz hesaplayın.

  1. Zeki insanlar kendileri ile konuşurlar.

Albert Einstein dünyanın gördüğü en büyük dahinin bile  kendi kendine konuştuğunu biliyor muydunuz? Araştırmacılar, kendileri ile sık sık konuşan, kafasında veya yüksek sesle konuşan insanların, konuşmayanlardan daha zeki olduklarını bulmuşlardır .

Kendi kendinize konuşmak beyninizi keskinleştirir, hafızanızı güçlendirir ve düşüncelerinizi düzenlemenize yardımcı olur.

  1. Çok sık müzik dinlerler.

Herkes müzik dinler, ancak her zaman kulaklıkla karşılaşanlar gerçek dehalardır. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada , yalnızca bir müzik aleti çalmayı bilen insanların daha yüksek bir zeka seviyesine sahip olduğu değil, aynı zamanda kulaklarını müziğe alanların da oldukça zeki oldukları bulunmuştur.

Çalışma aynı zamanda akıllı insanların, anlamsız şarkı sözleri olan şarkılar üzerinden vokal yapmadan müzik dinlemeyi tercih ettiklerini ekliyor; bu nedenle, kelimeler üzerinde vuruş ve ritimleri sevenlerden biriyseniz, sandığınızdan daha zeki olabilirsiniz.

  1. Çok çalışırlar, akıllı çalışırlar.

Popüler inanışın aksine, akıllı insanlar her zaman ders çalışmaz . Bunun yerine, aslında tembeller ve aynı sebepten dolayı, çok çalışmak zorunda kalmadan, kendilerine verilen işleri kusursuz bir şekilde yerine getirmenin en kolay yolunu bulmaya çalışıyorlar.

Bilime göre, fiziksel olarak aktif olmayan insanlar, her zaman koşuşturmakta olanlardan daha zeki olma eğilimindedir. Akıllı insanlar beynini her zaman çalıştırırlar ve sonuç olarak, diğerlerine göre daha az biliş gerektirir .

  1. Her zaman cevaplar ararlar.

Akıllı beyinler merak ediyor. Tek bir yaprak bile çevrilmezse onları rahatsız eder. Her zaman cevaplar ararlar ve gizemleri araştırırlar. Bir araştırmaya göre, daha fazla bilgi alma merakında olmak, üstün zekanın açık bir işaretidir. Akıllı insanlar da çok okur ve not tutmak için genellikle bir günlük taşırlar.

  1. Hatalarını kabul ediyorlar.

Amazon’un başarılı alışveriş merkezinin kurucusu Jeff Bezos’a göre, zeki olmanın en büyük işareti hataları kabul etme ve onlardan öğrenme yeteneği. Kimse mükemmel değildir, ama hatalarını kabul etmek için öne çıkanlar zeki olanlardır.

Varsayılan olarak, insanlar doğru olduklarına ve diğer kişinin yanlış olduğuna inanmaya meyillidir. Ancak, diğer kişinin bakış açısını da anlamak ve kendi içinde hata bulmak çok işlevsel bir beyin gerektirir.

  1. Çikolata yerler.

Çikolata severler, bu parlama zamanı! Bir araştırmaya göre, rutin olarak çikolata yemek beynin çalışmasını iyileştirir ve sonuç olarak sizi daha keskin ve akıllı hale getirir. Çikolata yiyen insanların genellikle daha iyi bir hafızaya sahip oldukları ve biliş ve akıl yürütme söz konusu olduğunda harika oldukları bulunmuştur.

  1. Çok fazla konuşmuyorlar.

Akıllı insanlar her zaman düşünceleriyle çevrili oldukları için kendilerini korumayı severler. Daha akıllı olan kişilerin başkalarıyla daha az konuşma eğiliminde olduğu ve bunun bir nedeni olduğu görülmüştür. Uzmanlara göre, akıllı insanlar daha uzaktır çünkü:

Bir sohbete hiçbir şekilde faydası olmadığında devam etmek için çok mantıklılar.

Gerçekten umursamıyorlar. Dedikodu yapmaktan daha verimli bir şeyler yapmayı tercih ederler.

Yukarıdaki işaretlerden kaç tanesi ile ilişki kurabildiniz? Akıllı insanları, o kadar akıllı olmayan insanlardan nasıl ayırıyorsunuz? Yorumlarda bize bildirin.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.